XXVI-lecie Gitarą i Piórem

XXVI-lecie Gitarą i Piórem

Wydarzenie artystyczne „Gitarą i Piórem”, obchodziło w tym roku swoje XXVI -lecie. Impreza jest uznawana za jedną z najciekawszych polskich muzycznych imprez plenerowych. Projekt jest skierowany do szerokiego kręgu odbiorców – entuzjastów muzyki określanej jako poezja śpiewana, piosenka autorska, „piosenka z tekstem” – nurt ten charakteryzuje się nieagresywną formą muzyczną oraz niebanalnym, poetyckim tekstem (wykonawcy często sięgają do klasyki poezji polskiej i obcej).

Głównymi celami projektu, które zostały zrealizowane były:

- popularyzacja najwybitniejszych twórców i dokonań polskiej piosenki autorskiej i poezji śpiewanej,

- konfrontacja artystyczna dorobku uznanych artystów( podkreślić więc należy, że są to czołowi artyści polskiej sceny, laureaci wielu festiwali, w tym Festiwalu Piosenki Polskiej w Opolu czy też Przeglądu Piosenki Aktorskiej we Wrocławiu) i uzdolnionych młodych muzyków.

Wieloletnia organizacji imprezy „Gitarą i piórem”, przyczyniła się do popularyzacji ambitnego, lecz do pewnego stopnia niszowego nurtu muzycznego. Umożliwiła także zaistnienie młodych utalentowanych muzyków na polskiej scenie muzycznej oraz rozwijanie osobowości i umiejętności wirtuozowskich poprzez realizację warsztatów, przyczyniła się do wyrównywania regionalnych i społecznych dysproporcji w dostępie do kultury.