Ładowanie Wydarzenia
To event minęło.

„31 lat Teatrów Ulicznych w Polsce ”, to projekt którego Agencja SOLO jest pomysłodawcą i organizatorem. Został doceniony przez Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego, za wspieranie współczesnych trendów w teatrze i tańcu, dzięki czemu otrzymał dofinansowanie i patronat.

Teatry Uliczne są jednym z najważniejszych tematów artystycznych na terenie Jeleniej Góry i okolic. Dzięki sztuce ulicznej, nasze miasto jest rozpoznawalne w Polsce i Europie.W programie tegorocznego Festiwalu znajdą się znakomite Teatry z Hiszpanii, Kraju Basków oraz Polski, wykłady, warsztaty teatralne oraz wystawa fotografii.

PROGRAM:
„MIGRAR” – trzydniowe warsztaty improwizacji teatralnej, prowadzone przez Cia. Kamchàtka.
Warsztaty są bezpłatne.
Ilość miejsce: grupa do 30 osób (doświadczenie artystyczne nie jest wymagane)
Miejsce: BWA w Jeleniej Górze, ul.Długa 1

Termin:
30-31.07 – godz. 09.00 – 15.00 (z przerwą)
01.08 – godz. 09.00 – 13.00
godz. 18.00 – powarsztatowa prezentacja spektaklu KAMCHATKA, z udziałem uczstników warsztatów i aktorów. CIA.Kamchatka

„Migrar”, to trzy dni pełnego zanurzenia i wymiany pomiędzy członkami zespołu a uczestnikami, w celu gruntownego zbadania rzeczywistości, która nas otacza – z całą jej złożonością, okrucieństwem i pięknem, a wszystko to za pomocą technik teatralnych i zabaw. To nie tyle warsztat teatralny, ale raczej podróż, w którą zespół zabiera wszystkich tych, którzy chcą poznać miasto, do którego przyjechali albo z którego nigdy nie wyjeżdżali. Poruszają tematykę imigracyjną, zachęcając do innego spojrzenia, wyzbycia się uprzedzeń.

WAŻNE! Osoby zainteresowane uczestnictwem w warsztatach, muszą wypełnić formularz zgłoszeniowy (do pobrania na dole strony) i odesłać na adres: aglownia@agencjasolo.pl. Dodatkowe informacje pod nr. tel. 697 56-58-40

01.08.2013r. (czwartek)

INAUGURACJA FESTIWALU
godz. 16.00
Miejsce: BWA w Jeleniej Górze
Prowadzenie: Jerzy ZOŃ
Wykład: ” Teatr Uliczny w Polsce”

Jerzy Zoń – reżyser, aktor, inscenizator, dyrektor artystyczny Teatru KTO w Krakowie. Absolwent filologii polskiej Uniwersytetu Jagiellońskiego, założyciel i dyrektor Festiwalu Teatrów Ulicznych w Krakowie od 26 lat. Reżyser spektakli plenerowych Parada Ponurych, Apokryf, Wieża Babel, Zapach Czasu, Kantata, Mazepa, Parada Wodna, Quixotage, Ślepcy. Reżyser spektakli scenicznych: Paradis, Lustro, Gmach, Przedstawienie pożegnalne, Do Góry Nogami, Po czym poznać łyżkę stołową z bliska, Kroki Komandora, Sprzedam dom, w którym już nie mogę mieszkać, Ostatnia Godzina. Uhonorowany nagrodą Buławy Hetmańskiej na XVII Zamojskim Lecie Teatralnym w Zamościu. Odznaczenia – Srebrny Krzyż Zasługi, Zasłużony Działacz Kultury oraz Honoris Gratia.

Godz. 17.00
A3 TEATR – spektakl „ZMYSŁY”
parada ulicami: 1 Maja, Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

Opis spektaklu:
Śpiewające Uszy, Stepujące Gałki Oczne, czy Nosem z Gilem i machiną Ust Korali, Dłoń żonglująca słoniem – są barwną, absurdalną i żywą tkanką miejskich działań. Absurd sytuacji idzie pod rękę z Komizmem, a wszystko w barwnej formie wszystkich Zmysłów – stepujących Gałek Ocznych, wirujących Uszu, Nosa i Dłoni. Aktorzy wpisują się w przestrzenie obiektu, nawiązują kontakt z widzem, intrygują przechodnia, wciągają go w interakcje. Spektakl jest mobilny, przemieszcza się przy zachowaniu wewnętrznej struktury kabaretowych zapowiedzi i popisów solo.

Koncept, scenariusz, reżyseria, ruch sceniczny: Dariusz Skibiński / Scenografia: Agnieszka Gierach / Muzyka: Jacek Hałas / Producent: Agata Rychcik – Skibiński.

godz. 18.00
KAMCHATKA – powarsztatowa prezentacja spektaklu z udziałem uczstników warsztatów i aktorów CIA. Kamchatka.
miejsce: Jelenia Góra, Pl.Ratuszowy, ul.Długa.

godz. 19.00
TEATR SNÓW – spektakl „POKÓJ”
miejsce: Jelenia Góra, Pl. Ratuszowy.

Opis spektaklu:
Samotny mieszkaniec niezwykłego pokoju usytuowanego na pograniczu marzenia i rzeczywistości czeka, śni, wspomina. Jego przestrzeń przyciąga uwagę. Dla nas jest miejscem gry, zabawy. Świat, który otacza bohatera jest karłowaty, chociaż licznie zaludniony. Nawet zazdrości czasem żyjącym tam postaciom. W normalnym pokoju nie potrafiłby jednak zamieszkać i żyć szczęśliwie. Marząc o miłości nie dostrzega tej, która troszczy się o niego organizując jego życie. A czasem, chyba nie tylko we śnie, staje się jego partnerką. Mogłaby nią być. Gdyby ją dostrzegł. Czy bohater ucieka od rzeczywistości, czy też na nią wpływa ? Gdy śpi to czy śni sen we śnie? Czy my widzowie jesteśmy z jego snu ? Czy będziemy gdy śnić przestanie ? Może to on utrzymuje nas przy życiu? Może istniejemy dzięki niemu, dzięki jego kreacji? Dzięki jego samotnemu wysiłkowi by ciekawie śnić, by trwał teatr ? Co będzie gdy ostatecznie opuści swój pokój?

Scenariusz, reżyseria i oprawa plastyczna: Zdzisław Górski / Muzyka: collage

godz. 20.45
TEATR BIURO PODRÓŻY – spektakl „CARMEN FUNEBRE”
miejsce: Pl.Ratuszowy

Opis spektaklu:
Inspiracją do powstania tego przestawienia były nasilające się konflikty etniczne, wybuchy nacjonalizmu i wojna w Bośni. Podczas pracy nad spektaklem członkowie zespołu spotkali się z uchodźcami z byłej Jugosławii. Ich relacje przyczyniły się do powstania uniwersalnych metafor opisujących los wygnańców. W przedstawieniu nielinearna historia rozgrywa się w planie realistycznym oraz metafizycznym. W „Carmen Funebre” Teatr Biuro Podróży używa spektakularnych środków przyciągających uwagę zarówno doświadczonego widza jak i przypadkowego przechodnia. Szczudła, ogień, efekty świetlne, przejmująca muzyka wywołują lęk i współczucie. W spektaklu używa się niewielu słów, ale sekwencja sugestywnych obrazów wywołuje u widza silne wrażenie.

Reżyseria: Paweł Szkotak

02.08.2013r. ( piątek )
Godz. 15.00

FACTORIA CIRCULAR (Hiszpania) – spektakl „ RODAFONIO”
Parada ulicami: Pocztowa, 1 Maja, Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

Opis spektaklu:
Rodafonio, to wielka widowiskowa 4 m mobilna maszyna w kształcie koła , w środku której znajdują się muzycy grający na instrumentach jazz- rock- worldmusic. Członkami zespołu są kolumbijscy muzycy i hiszpańscy aktorzy: gitara – Alejandro Gallów, saxofon i klarnet – Eduar Bedoya, perkusja – Sebastián Cabra, członkowie zespołu – Eduardo Varela i Jaime Moscoso.

Godz. 16.00
Prowadzenie: Jordi Bertran
Wykład: „ Historia Teatrów Ulicznych w Hiszpanii ”
Miejsce: BWA w Jeleniej Górze

Jordi Bertran w latach 1985-2009 był menadżerem kultury w mieście Tarragona, a w 2001-2005 dyrektorem i członkiem komisji artystycznej Festiwalu Kultury Śródziemnomorskiej w Manresie. Odpowiadał za stronę artystyczną Festivalu Internacional de Música Popular and Tradicional w Vilanova i la Geltrú w Barcelonie, najstarszego festiwalu world music w Hiszpanii , który trwa niezmiennie od 1981r. Obecnie jest dyrektorem wykonawczym Fundacji Śródziemnomorskiej FIRA

Miejsce: BWA w Jeleniej Górze
Godz. 16.00
ERTZA (Kraj Basków)
urban dance show: „4 X 4 „
miejsce: Pl.Ratuszowy

Przedstawienie taneczne mieszające się z humorem i szaloną techniką ruchową.Tancerze przeprowadzają między sobą bitwy taneczne, łącząc zarazem różne style, tworzące niesamowitą energię. W 2013r. otrzymali nagrodę, dla najlepszego baskijskieigo show tanecznego ” UMORE AZOKA 2013″.

Choreografia: Asier Zabaleta / Tancerze: Chimid Badmaev, Pedro Alfonso Vilas, Sergio Nguema, Thiago Luiz Almeida.

godz. 16.30
TUTATIS (Hiszpania) – spektakl: „ Caballos de Menorca ”
Parada ulicami : 1 Maja (Jelonek), Konopnickiej, Pl. Ratuszowy

Opis spektaklu:
Spektakl jest przedstawieniem unikalnym, wywierającym na widzach ogromne wrażenie. Aktorzy poprzez znakomitą plastyczną charakteryzację, naśladują zachowania dzikich koni, ukazując tym samym ich niezależność, wolność i porywczą naturę.

Pomysł i koncepcja: Luís Rovira Yagüez / Reżyseria i choreografia Luís Rovira Yagüez / Kierownik produkcji : Raúl Cáceres Nino / Kompozytor : Beto Bedoya

Projekt plastyczny: Ramón de las Heras y César Álvarez

godz.17.30
CIA. Kamchatka – spektakl: KAMCHATKA
Miejsce: ul.Długa, Pl.Ratuszowy, ul.Krótka, ul.Konopnickiej

Opis spektaklu:
KAMCHATKA jest formą improwizowanego przedstawienia plenerowego, które powstaje w przestrzeni miejskiej na oczach mieszkańców. Tajemniczy podróżnicy są jak sen. Nie wiadomo skąd przyszli, co tu robią, kim są i czego chcą,. Poruszają się razem, jak jedna całość, każdy ze swoją walizką , starym zdjęciem i prezentem…..

W marcu 2007 r. ma miejsce premiera spektaklu Kamchàtka, który odnosi sukces podczas festiwalu Fira Tàrrega. W konsekwencji przedstawienie zostało wystawione ponad 240 razy w 18 krajach.

Koncepcja, reżyser, dyrektor artystyczny: Adrian Schvarzstein

Aktorzy: Prisca Villa, Maïka Eggericx, Giyora Shochat, Eduardo Rodilla Rosiano, Judit Ortiz Parra, Louis Ferrer Gonzalez-Solis, Andrea Lorenzetti, Cristina Aguirre Pérez.

Godz. 18.00
ERTZA (Kraj Basków)
urban dance show: „4 X 4”
miejsce: Pl. Ratuszowy
opis : jak wyżej

Godz. 19.00
FACTORIA CIRCULAR (Hiszpania) – Spektakl „ RODAFONIO ”
Parada ulicami: Pocztowa, 1 Maja, Konopnickiej, Pl.Ratuszowy
opis: jak wyżej

godz. 20.00
TUTATIS (Hiszpania) – Spektakl: „Caballos de Menorca”
Parada ulicami : 1 Maja (Jelonek), Konopnickiej, Pl.Ratuszowy

opis: jak wyżej

WYSTAWA FOTOGRAFII:
W dniach 07.07- 02.08 w różnych punktach miasta ( w witrynach sklepowych, punktach usługowych), będą wyeksponowane zdjęcia, dotyczące historii Festiwalu Teatrów Ulicznych w Jeleniej Górze.
Autor zdjęć: Jacek JAŚKO

 

 

   

Dofinansowano ze środków Ministra

Kultury i Dziedzictwa Narodowego.

Comments

comments