Ładowanie Wydarzenia

Projekt jest prezentacją muzyczną artystów wywodzących się z Jeleniej Góry. Wykonawcami są dwaj wybitni muzycy, Marek Napiórkowski i Artur Lesicki. Artyści stanowiący czołówkę polskiej estrady jazzowej i rozrywkowej, kompozytorzy i producenci płyt.

Podczas ostatnich siedmiu lat w ramach JGJ FESTIVAL, do wspólnych koncertów artyści zaprosili Tomasza Stańko, Leszka Możdżera, Macieja Balcara, Urszulę Dudziak, Krystynę Prońko, Stanisława Soykę, Henryka Miśkiewicza, Wojciecha Karolaka, Dorotę Miśkiewicz, Mietka Szcześniaka, Kubę Badacha, Krzysztofa Kiljańskiego, i innych.

Każdy koncert zróżnicowany jest pod względem artystycznym i programowym. Wszystkie wydarzenia odbywają się w sali koncertowej Filharmonii Dolnośląskiej w Jeleniej Górze.

Program tegorocznej edycji:

29 październik 2017r., godz. 18:00

CELULOID Symfonicznie
Marek Napiórkowski -gitary
Artur Lesicki- gitary
Orkiestra Filharmonii Dolnośląskiej
Rafał Karasiewicz –dyrygent

„Celuloid” to autorski projekt, w którym gitarzyści Marek Napiórkowski i Artur Lesicki wzięli na warsztat utwory czołowych polskich kompozytorów filmowych. Nie brakuje tu Wojciecha Kilara, Andrzeja Kurylewicza i Andrzeja Korzyńskiego. Napiórkowski i Lesicki w swej interpretacji poruszają się między stonowanym jazzem a klasyką. Nie łamią znanych rytmów, nie szarżują w improwizacjach, nie szukają na siłę nowatorskich rozwiązań. Skupiają się na tworzeniu pięknych, płynących swobodnie melodii wspartych niespiesznie solówkami – co podkreślają krytycy muzyczni.

Owocem spotkania Napiórkowskiego i Lisieckiego jest płyta „Celuloid”, podobno nagrana w ciągu trzech dni. Tak szybka produkcja świadczy nie tylko o wielkiej sztuce mistrzów gitary, ale też przyjacielskiej nici, która ich połączyła. Oto przykład, jak prywatna znajomość została przekuta na jednorodne brzmienie. W ich wykonaniu znane utwory filmowe polskich kompozytorów zachowały swojego ducha, ale jednocześnie nabrały nowej przestrzeni i blasku.

03 listopada 2017r., godz. 19:00

Dorota Miśkiewicz -vocal
Artur Lesicki -gitary
zespół Atom String Quartet

Dorota Miśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego. Pod swoim nazwiskiem nagrała siedem albumów: „Dorota Miśkiewicz Goes to Heaven – Zatrzymaj się” (2002), „Pod rzęsami” (2005), „Caminho” (2008), „Ale” (2012), nagrany z zespołem Kwadrofonik „Lutosławski, Tuwim. Piosenki nie tylko dla dzieci” (2013), „Best of” (2016) czy„Piano.pl” (2016) będące rejestracją

wyjątkowego koncertu, do którego artystka zaprosiła kilkunastu pianistów polskich, m.in. Leszka Możdżera, Andrzeja Jagodzińskiego, Marcina Wasilewskiego. To pierwsza w jej dorobku płyta nagrana live i wydana na DVD.

Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka “Jovano Jovanke” czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem). Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. Jako ambasadorka wspiera kampanię społeczną Legalna Kultura.

Artur Lesicki gitarzysta, kompozytor, uprawia różne gatunki muzyki- głównej jazz. W swoim dorobku ma ponad 30 płyt, z których 5 to nagrane jako lider lub współlider autorskie propozycje artysty. Wraz z Markiem Napiórkowskim prowadził czołową polską grupę Funky Groove- według magazynu Jazz Forum najlepszy zespół jazzu elektronicznego w 2003 i 2004 roku. Występował na wszystkich liczących się festiwalach jazzowych, a także wielokrotnie za granicą m.in. w Japonii, Chinach, Francji, Włoszech, Rosji, Niemczech, czy Holandii. Muzyk od ponad piętnastu lat zajmuje się działalnością pedagogiczną. Obecnie prowadzi klasę gitary na Akademii Muzycznej we Wrocławiu oraz w Instytucie Muzyki Uniwersytetu Zielonogórskiego na kierunku Jazz i Muzyk Rozrywkowa. zespołu), Dorota Miśkiewicz, Urszula Dudziak, Krystyna Prońko, di

Atom String Quartet to jeden z najbardziej intrygujących kwartetów smyczkowych na świecie, należący do grona najlepszych wykonawców jazzowych w Polsce. Zespół łączy możliwości kwartetu smyczkowego (czyli dwojga skrzypiec, altówki i wiolonczeli) z szeroko rozumianą improwizacją. Ten najbardziej klasyczny i utrwalony w tradycji muzycznej skład zespołu kameralnego to dla artystów punkt wyjścia do poszukiwań nowych rozwiązań brzmieniowych i formalnych. Trudno w sposób jednoznaczny określić styl muzyczny grupy. W jej twórczości – oprócz jazzu – słychać inspiracje polskim folklorem, muzyką z różnych regionów świata, a także muzyką współczesną i klasyczną.

Atom String Quartet jest laureatem wielu nagród, min.: “Grand Prix Stowarzyszenia Melomani” w kategorii Nadzieja Melomanów (2010) i Zespół roku (2016), “Złote Gęśle” na XV Festiwalu Folkowym Polskiego Radia Nowa Tradycja (2012) oraz „Mateusza Trójki” (2015) w kategorii Muzyka Jazzowa – Wydarzenie. Od początku swojej działalności muzycy Atom String Quartet zajmują wysokie miejsca w plebiscycie Jazz Top magazynu “Jazz Forum”, w tym wielokrotnie pierwsze miejsce w kategorii Zespół Akustyczny.

Czterech najsympatyczniejszych rzępajłów z siłą rażenia adekwatną do nazwy zespołu!
– Jan Ptaszyn Wróblewski

04 listopada 2017r., godz. 19:00

Marek Napiórkowski WAW – NYC
Marek Napiórkowski – gitary
Clarence Penn- perkusja
Robert Kubiszyn- bas
Manuel Valera- piano

Projekt WAW-NYC to unikatowa fuzja różnorodnych osobowości, która łączy dwa odległe miasta siłą muzyki ich jazzowych reprezentantów. Kompozycje stworzone specjalnie na tę okazję dają doświadczonym improwizatorom możliwość pełnego interakcji muzykowania, gdzie europejski koncept harmoniczny łączy się z kultura rytmu z kolebki jazzu i kubańską żarliwością.
WAW-NYC to premierowy projekt Marka Napiórkowskiego, w którym, za pośrednictwem muzyki, dynamicznie rozwijająca się Warszawa spotyka się z tętniącą życiem stolicą jazzu i współczesnej sztuki – Nowym Jorkiem.

Marek Napiórkowski – czołowy polski gitarzysta i kompozytor. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – sześciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK. Grał i nagrywał m. in. z: Patem Metheny, Mino Cinelu, Marcusem Millerem, Richardem Boną, Anną Marią Jopek, Ivanem Linsem, Dhaferem Youssefem, Adamem Holzmanem, Grégoirem Maretem, Tomaszem Stańko, Hadrienem Feraud, Sugar Blue, Henrykiem Miśkiewiczem, Leszkiem Możdżerem, Januszem Muniakiem, Tomaszem Szukalskim, Janem “Ptaszynem” Wróblewskim…

Clarence Penn jest jednym z najbardziej zajętych perkusistów na świecie, lider wielu zespołów, kompozytor, producent. Ma na koncie współpracę z największymi nazwiskami, jak Dizzy Gillespie, Wynton Marsalis, Betty Carter, Stanley Clarke, Dave Douglas, Maria Schneider, Luciana Souza, Richard Galliano, Fourplay. Jego imponująca dyskografia zawiera kilkaset albumów studyjnych, w tym nagrodzone GRAMMY „34th and Lex” Randy Brecker’a oraz „Concert in the Garden and Sky Blue” Marii Schneider.

Manuel Valera to pianista i kompozytor kubańskiego pochodzenia od prawie 20 lat związany z Nowym Jorkiem. Doskonale łączy latynoską muzykę z jazzową improwizacją, na co dowodem jest nominacja do Nagrody GRAMMY za jego ostatni album New Cuban Express. Lider kilku różnych projektów. Grał m. in z: Arturo Sandoval, Paquito D’Rivera, Dafnis Prieto, Jeff “Tain” Watts, John Patitucci, Bill Stewart, Antonio Sanchez, Horacio “El Negro” Hernandez, Seamus Blake.

Robert Kubiszyn – rozchwytywany kontrabasista i gitarzysta basowy, a także wieloletni partner muzyczny i współproducent czterech albumów Marka Napiórkowskiego. Laureat Nagrody FRYDERYK za swój pierwszy solowy album „Before Sunrise”. Wśród muzyków, z którymi współpracował znajdują się m. in.: Adam Pierończyk, Gregoire Maret, Janusz Muniak, Zbigniew Namysłowski, Dean Brown, Jon Herrington, Jarosław Śmietana, Antymos Apostolis, Maria Schneider, Gary Husband, Ewa Bem, Urszula Dudziak…

Bilety do nabycia w punktach:
kasa Filharmonii Dolnośląskiej, Tramwaj na Rynku

Sprzedaż internetowa:
www.biletyna.pl
cena biletu – 65,00 zł.

Comments

comments

Share This Story, Choose Your Platform!

Przejdź do góry