Koncert Noworoczny ” Wirtuozi Dźwięku ” dla SWISS KRONO . Wydarzenie organizowane przez Agencję SOLO, według naszego autorskiego scenariusza.
Podczas tego zamkniętego koncertu na scenie pojawią się:
Dorota Miśkiewicz – ŚPIEW
Sara Dragan – SKRZYPCE
Vadim Brodski – SKRZYPCE
Marek Napiórkowski – GITARA
Marcin Wyrostek z Zespołem – AKORDEON
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej z Wałbrzycha
Wojciech Rodek – DYRYGENT
Wrocławski Chór Akademicki pod dyr. prof. Alana Urbanka
Szymon Hołownia – PROWADZĄCY
W programie:
• Taniec węgierski Nr.1 g-moll – muz. Johannes Brahms
• Taniec hiszpański – muz. Manuel de Falla
• Suwalskie bolero – muz. Marek Napiórkowski, sł. Grzegorz Turnau
• La valse du mal – muz. Jerzy Matuszkiewicz, sł. Wojciech Młynarski
• Sprzedaj mnie wiatrowi – muz. Zbigniew Namysłowski, sł. Marek Groński
• Tristeza – muz. Haroldo Lobo, sł. Wojciech Młynarski
• You Stepped Out of A Dream – muz. Nacio Herb Brown, sł. Nacio Herb Brown, Gus Kahn
• Introduction and Rondo Capriccioso a-moll, Op.28 – muz. Camille Saint-Saëns
• Libertango – muz. Astor Piazzolla
• Chodzony – muz. Paweł Zaufal
• Maccabi Warszawa – muz. Mateusz Adamczyk
• Unoszę wzrok / You raise me up – muz. Josh Groban
• Navarra Op. 33 – muz. Pablo de Sarasate
• Czardasz – muz. Vittorio Monti
• Tryumfy Króla Niebieskiego
• Hallelujah – muz. / sł. Leonard Cohen
• Cicha noc
Dorota Miśkiewicz, absolwentka Akademii Muzycznej im. Fryderyka Chopina w Warszawie w klasie skrzypiec, bardzo szybko zrozumiała, że jedyny instrument, jakiego potrzebuje, to jej własne struny głosowe. Córka słynnego saksofonisty jazzowego, Henryka Miśkiewicza. Rozpoczęła swoją karierę w zespole Włodzimierza Nahornego, z którym nagrała cykl albumów poświęconych polskim kompozytorom: Karolowi Szymanowskiemu, Fryderykowi Chopinowi, Mieczysławowi Karłowiczowi. Ich współpraca trwa od 1995 roku. Umiejętności i wszechstronność wokalistki sprawiły, że zapraszana była do współpracy przez wiele wybitnych osobowiści, takich jak diva z Capo Verde – Cesaria Evora, czy Stefano Bollani i Nigel Kennedy, a także Jan “Ptaszyn” Wróblewski, Wojciech Młynarski, Tomasz Stańko, Grzegorz Turnau, z którym nagrywa i koncertuje regularnie od 2005 roku, oraz wielu innych. Można ją było również usłyszeć w duecie z Jerzym Wasowskim!
Jest wokalistką wciąż poszukującą, eksperymentującą z jazzem, popem, muzyką brazylijską, bałkańską (piosenka “Jovano Jovanke” czyli “Anna Joanna”), afrykańską (duet z Cesarią Evorą), czy poważną (płyty z Włodzimierzem Nahornym oraz Kwadrofonikiem).
Jest także autorką i kompozytorką wielu piosenek, które wykonuje. Jako ambasadorka wspiera kampanię społeczną Legalna Kultura.
Sara Dragan urodziła się 20 sierpnia 1999 roku. Naukę gry na skrzypcach rozpoczęła w wieku 7 lat, pod kierunkiem swoich rodziców, Konrada i Alicji Dragan. Ukończyła Ogólnokształcącą Szkołę Muzyczną w Legnicy. Od 2014 roku jest uczennicą prof. Zakhara Brona w jego elitarnej klasie (Meisterklasse Interlaken) w Zakhar Bron Academy w Interlaken (Szwajcaria). Od października 2017 Sara kształci się również w Escuela Superior de Musica Reina Sofia w Madrycie, także w klasie prof. Zakhara Brona. Młoda skrzypaczka miała przyjemność długoterminowo grać na instrumentach najwyższej klasy, autorstwa Andrea Guarneri, Jean-Baptiste Vuillaume oraz Nicolo Gagliano. Aktualnie Sara gra na na włoskich skrzypcach Niccolo Amati z 1666 roku, wypożyczonych przez Florian Leonhard Fine Violins w Londynie.
Mimo młodego wieku Sara zajęła pierwsze miejsca/ Grand Prix na około 50 konkursach skrzypcowych w Europie i USA. W ostatnich latach wygrała między innymi Międzynarodowy Konkurs Skrzypcowy im. H. Wieniawskiego oraz K. Lipińskiego zdobywając zarówno pierwsze miejsce jak i wiele nagród specjalnych. Otrzymała najwyższą nagrodę również na Międzynarodowym Konkursie Skrzypcowym im. G.P. Telemanna.
Vadim Brodski jest jednym z nielicznych skrzypków w historii, którzy mieli zaszczyt zagrać na słynnym instrumencie Guarneri del Gesù, należącym do Niccolò Paganiniego. Na tym właśnie instrumencie grał podczas tournée po Włoszech z orkiestrą Simfonica di Savona w 1998 roku.
Urodził się w Kijowie. Mając 11 lat wystąpił jako solista z Orkiestrą Filharmonii Kijowskiej, wykonując koncert Dymitra Kabalewskiego pod dyrekcją kompozytora.
Uczeń Olgi Parchomienko i Davida Ojstracha otrzymał pierwsze nagrody na wszystkich międzynarodowych konkursach skrzypcowych, w których uczestniczył: Wieniawskiego (Polska 1977), Paganiniego (Włochy 1984), Tibora Vargi (Szwajcaria 1984). Sukces na Konkursie Wieniawskiego przyniósł artyście wiele koncertów w najlepszych salach całej Europy. Niestety, ówczesne władze radzieckie zabroniły wyjazdów zagranicznych młodemu skrzypkowi, dlatego Vadim Brodski był „nie wyjezdnoj” przez prawie pięć lat. W 1981 roku przeprowadził się do Polski.
Zajmuje się również działalnością pedagogiczną. Prowadzi klasę skrzypiec w Akademii Muzycznej w Bydgoszczy. Za działalność artystyczną został odznaczony Krzyżem Kawalerskim Orderu Odrodzenia Polski Polonia Restituta i srebrnym Medalem Zasłużony Kulturze Gloria Artis. Gra na skrzypcach Gennaro Gagliano z 1747 roku.
Marek Napiórkowski jest czołowym polskim gitarzystą i kompozytorem. Od początku swojej kariery pojawia się na szczytach polskich rankingów, a nieprzerwanie od 2012 roku, głosami czytelników Jazz Forum, wybierany jest Jazzowym Gitarzystą Roku. Doceniany przez branżę i krytykę – dziesięciokrotnie nominowany do prestiżowej Nagrody Muzycznej FRYDERYK w kategoriach Jazzowy Muzyk Roku oraz Jazzowy Album Roku. Laureat nagrody Mateusze Trójki 2018 za album „WAW-NYC”.
Nagrał ponad 150 płyt z różnymi wykonawcami. Na szczególną uwagę zasługują albumy sygnowane jego nazwiskiem: „Szukaj w snach” (2018), „WAW-NYC” (2017), „Sextet – Trójka Live” (2016), “Celuloid” (2015), “UP!” (2013), “KonKubiNap” (2011), “Wolno” (2007, złota płyta), “Nap” (2005). Na jego płytach zagrali m. in. Chris Potter, Clarence Penn, Grégoire Maret, Mino Cinelu, Manuel Valera, Anna Maria Jopek, Leszek Możdżer, Adam Pierończyk.
Napisał muzykę do spektakli teatralnych, a w 2018 zadebiutował jako kompozytor muzyki filmowej, będąc autorem ścieżki dźwiękowej do filmu „Miłość i puste słowa” w reżyserii Małgorzaty Imielskiej. Od grudnia 2017 roku prowadzi autorską audycję „Dźwięki nieoczywiste” na antenie radia Chilli Zet.
Marcin Wyrostek to akordeonista, zwycięzca polskiej, drugiej edycji programu Mam Talent. Jest wykładowcą Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach i członkiem Amerykańskiego Stowarzyszenia Akordeonistów. Wykonuje muzykę klasyczną, jazzową i etno-folk. Kluczowym elementem jego tożsamości muzycznej jest improwizacja.
Pierwszym akordeonistą w rodzinie, jak i nauczycielem Marcina, był jego ojciec. Akordeon trafił do jego domu, gdy dziadek zamienił jedną ze swoich krów na instrument. Od tego czasu brzmienie akordeonu zawsze towarzyszyło rodzinnym spotkaniom. Edukację muzyczną kontynuował w PSM I i II st. w Jeleniej Górze. Spędzał całe noce ćwicząc na akordeonie w garażu, aby nie budzić domowników. Swoją pasję rozwijał pod kierunkiem prof. Joachima Pichury na Akademii Muzycznej w Katowicach, gdzie obecnie jest wykładowcą. Jest laureatem ponad 30 konkursów akordeonowych, w tym Detroit (USA) 2005, Esztergom (Węgry) 2003, Dunajska Streda (Słowacja) 2003, Reinach (Szwajcaria) 2003. Był stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego w roku akademickim 2004/2005. Jednym z najbardziej ekscytujących wyzwań muzycznych był wspólny występ z Bobbym McFerrinem w 2010 roku. Nagrał cztery autorskie płyty, za które otrzymał m.in.: potrójną platynę oraz nominację do nagrody Fryderyki 2010 za płytę “Magia del Tango”, platynę za album “For Alice” i podwójną platynową płytę za krążek “Coloriage”.