KRZESIMIR DĘBSKI – kompozytor, a także: dyrygent, skrzypek jazzowy, aranżer i producent muzyczny. Studiował kompozycję w Poznańskiej Akademii Muzycznej u Andrzeja Koszewskiego oraz dyrygenturę u Witolda Krzemieńskiego. W 1980 roku został zaproszony przez słynnego promotora J. E. Berendta do udzialu w festiwalu New Jazz Meeting w Baden-Baden. Tam też nagrał pierwszą płytę w międzynarodowej, gwiazdorskiej obsadzie m. in z Wolfgangiem Daunerem, Didierem Lockwoodem, Trilokiem Gurtu i Charlie Mariano. Jako lider jazzowego zespołu String Connection oraz jako solista koncertował od roku 1980 w całej niemal Europie, a także w USA i Kanadzie (blisko 1000 koncertow również radiowych i telewizyjnych). W latach osiemdziesiątych, w ankietach magazynu „Jazz Forum” wielokrotnie zdobywał tytuł „Najlepszego Skrzypka”, „Najlepszego Kompozytora” oraz „Najlepszego Aranżera Roku” w Polsce i w Europie. W roku 1985 znalazł się na liście dziesięciu najlepszych skrzypków jazzowych amerykańskiego pisma „Down Beat”. Grał z czołowymi muzykami jazzowymi w Polsce i na świecie. Uczestniczył w festiwalach w Reno (USA), Getxo (Hiszpania), Paryżu, Helsinkach, Montrealu, Konsbergu, Hamburgu, Baden-Baden, Budapeszcie, Leverkusen, Sibiu, Debreczynie, Bratysławie, Berlinie, Norymberdze, Hadze, Pradze, Kopenhadze i Le Mans. Nagrał ponad 30 albumow ze swoimi kompozycjami dla wielu wytwórni płytowych. Od 1987 roku Krzesimir Dębski bedąc u szczytu swojej kariery jazzowej, poświęcił się głównie poważnej twórczości kompozytorskiej. Skomponował ponad 120 utworów symfonicznych i kameralnych, m.in.: 2 symfonie, operę, 4 oratoria, utwory religijne, 11 koncertow instrumentalnych. Jego utwory były wykonywane na najpoważniejszych festiwalach muzycznych, przez znakomitych wykonawców jak: Vadim Riepin, Jose Cura, Andrzej Dobber, Susan Svrcek, Daniel Stabrawa, Konstanty Andrzej Kulka. Gilad Atzmon, „Cello Ensamble” Filharmoników Berlińskich oraz Solvguttene Chor z Oslo.
Skomponował muzykę do 100 filmów fabularnych m.in.: Medium, Kingsajz, Ogniem i Mieczem, W Pustyni i w Puszczy, Tam i z Powrotem, Stara Baśń, 1920 Bitwa Warszawska,
oraz seriali telewizyjnych (Klan, Złotopolscy, Na dobre i na złe, Na Wspólnej, Przepis na życie, Ranczo). Skomponował ponad 500 piosenek, które wykonywali: Anna Jurksztowicz, Beata Kozidrak, Edyta Górniak, Anna Maria Jopek, Zdzisława Sośnicka, Grażyna Łobaszewska, Grzegorz Turnau, Artur Gadowski, Mieczysław Szcześniak, Ryszard Rynkowski.
Muzyka do filmu „Young Magican” została nominowana do Kanadyjskiej Nagrody Filmowej Genie Award 88’. W roku 2000 Dębski otrzymał nagrodę „Fryderyk” w kategorii „Kompozytor Roku” oraz nagrodę Międzynarodowej Akademii Filmowej „Philip Award” za muzykę do filmu „Ogniem i Mieczem”. W 2001 r. na Międzynarodowym Festiwalu Filmowym w Pyrgos (Grecja) otrzymał nagrodę za muzykę do filmu „W Pustyni i w Puszczy”. Muzyka do filmu „Stara Baśń” została wyróżniona nagrodą czytelników czasopisma FILM „Złota Kaczka 2003”.
W 2007 r. w USA serial TVP Andrzeja Maleszki „Magiczne drzewo” z muzyką Krzesimira Dębskiego otrzymał Emmy Award 2007 w kategorii filmów i programów dla dzieci.
W 2005 r. Krzesimir Dębski otrzymał zamówienie od hollywoodzkiej wytwórni LimeLight Films na skomponowanie nowej muzyki do 16 niemych filmów Charlie Chaplina z lat 1914-1917.
Posiada stopień naukowy doktora habilitowanego. Wykładał na letnich kursach muzycznych, m.in. w: Ankarze, Darmstadt, San Diego, Los Angeles i w Vallenci (Kalifornia). Wykłada w Uniwersytecie Muzycznym Fryderyka Chopina w Warszawie.
Jako dyrygent prowadził koncerty z udziałem takich międzynarodowych gwiazd jak: Jose Carreras, Jose Cura, Ewa Małas–Godlewska, Adam Makowicz, Canadian Brass, Vadim Riepin, J. L. Ponty, Mark O’Connor, Regina Carter, John Blake i Nigel Kennedy. Dyrygował niemal wszystkimi orkiestrami polskimi na czele z Sinfonią Varsovią, Filharmonia Narodową i NOSPR, a także Irish BBC Orchestra, Moscow Symphony, Guadalahara Symphony Orchestra (Meksyk), Orchestra Teatro Municipal Rio de Janeiro, Cyprus National Orchestra, Leopolis Chamber Orchestra i Wind Orchestra Los Angeles oraz Sud-Wesfunk Orchester, Novi Sad Radio Orkiestra, Chile National Orquesta.
Od wielu lat Krzesimir Dębski aktywnie działa w dziedzinie upamiętniania losów wojennych swojej rodziny która w 1943 roku stała się ofiarą straszliwej czystki etnicznej UPA na Wołyniu. W 2016 ukazała się jego ksiażka „Nic nie jest w porządku” – Wołyń moja rodzinna historia.
Anna Jurksztowicz – wokalistka jazzowa i piosenkarka, także producentka muzyczna i autorka piosenek.
W 1985 roku wygrała KFPP w Opolu zdobywając I nagrodę w konkursie Premier za „Diamentowy kolczyk” (muz. Krzesimir Dębski/ sł. Jacek Cygan). Reprezentowała polską piosenkę na międzynarodowych festiwalach w Sopocie (Polska,1985); Dreźnie ( Niemcy,1987 ); Curaçao ( Antyle Holenderskie 1988 ); Jurmali ( Łotwa 1989); Karlshamn ( Szwecja 1990 ); Siracusa (Włochy 1991 ); Istambule (Turcja 1991) ,w Kairze ( Egipt 1995) oraz w Indiach (2006). Nagrała wiele piosenek do znanych filmów i seriali TV m.in.: „Kingsajz”; „VIP”;” W pustyni i w Puszczy” „Czułość i kłamstwa”; „Matki, żony i kochanki”; „Na dobre i na złe”; „Więzy krwi”, „ Ranczo”.
Obecnie Anna Jurksztowicz zakończyła nagrania najnowszego albumu zawierającego 15 nowych piosenek (mainstream), który wkrótce ukaże się w sprzedaży. Występuje w filharmoniach z programem symfonicznym poświęconym muzyce filmowej Krzesimira Dębskiego
Maciej Miecznikowski – muzyk i wokalista, autor piosenek, a także showman i osobowość telewizyjna. Multiinstrumentalista – śpiewa akompaniując sobie na fortepianie i gitarze, gra też na trąbce, flecie i akordeonie. Z wykształcenia jest śpiewakiem operowym – absolwentem Akademii Muzycznej w Gdańsku. Obdarzony głębokim i mocnym głosem, dzięki któremu jest w stanie z wdziękiem i charyzmą oryginalnie zinterpretować niemal każdy utwór z dowolnego repertuaru, już nie raz swoimi występami zaskakiwał publiczność. Choć wychował się na muzyce klasycznej i jazzie, to uprawiał wiele gatunków muzycznych, swobodnie poruszając się w różnych konwencjach. Laureat wielu prestiżowych nagród bluesowych i jazzowych, a także nagród dziennikarzy i publiczności na festiwalach opolskich.
Występują:
Anna Jurksztowicz,
Krzesimir Dębski,
Maciej Miecznikowski,
Orkiestra Symfoniczna Filharmonii Sudeckiej,
Chór GAUDIUM Uniwersytetu Wrocławskiego,
kierownictwo artystyczne Alan Urbanek.
BILETY w cenie od 55,00 do 120,00 zł do nabycia:
– kasa Teatru CAPITOL,
– www.kupbilecik.pl,
– www.biletyna.pl
KOORDYNATOR – 697 56-58-40
Sponsorem koncertu jest |